SPORA SPONSOR

Ülkemizde ultra maraton gibi son derece disiplin gerektiren, bir sporcunun azmini ve sınırlarını test etmesini sağlayan, günlerce haftalarca odaklanarak antrenman yapılması gereken, bedenen olduğu kadar mental olarak da son derece zinde olmayı gerektiren bir spor, maraton. Peki, maraton 42 km’den daha uzun olursa örneğin 100 km veya 360 km olursa? İşte o maratonlara ultra maraton deniyor ve bu yarışlarda sporcular kendi kendileri ile yarışıyorlar. Sonuçta bir kazanan var elbette ama kimin umrunda? En önemlisi herkesin kendini aşması, kendini daha öteye taşıyabilmesi ve bu bireysel gibi görünen ultra dayanıklılık gerektiren spor aslında sporcunun kişisel gelişimine de pek çok katkı sağlıyor. Doğaya ve insana saygıyı öğrenme, daha dayanıklı ve güçlü oldukça daha anlayışlı daha sabırlı ve daha insancıl olma. Kendisi ile barışık, zayıf ve güçlü yönlerini bilen, doğa içinde ancak anlamlı olabileceğini kavramış, doğayı su gibi içmek, oksijen gibi ciğerlerine doldurmak için belki de evini, ailesini geride bırakarak bu harikulade maceraya atılmış bir insan UZUN MESAFE KOŞUCUSU ya da ULTRA MARATON KOŞUCUSU.
İşte bu koşular ve maratonlar giderek çoğalırken koşucu sayısı da artmaya başladı bir nebze de olsa ülkemizde. Bu maratonlardan biri de bu sene 3. sü gerçekleştiirmek üzereyken finansman sorunları nedeniyle iptal edilen LİKYA ULTRA MARATONU.
İlkine değil ama 3. süne katılma şansı elde ettiğim ve hayatımı değiştiren nadir maratonlardan birisi bu maraton. Henüz babamı kanserden kaybettiğim, işimden ayrıldığım, ve yönümü değiştirmeye karar verdiğim bir sırada karşıma çıktı LİKYA. Elimdeki Berlin Maratonu uçak biletlerini, kayıt ve almış olduğum asfalt maraton ayakkabılarımın parasını yakarak yepyeni bir hayata doğru koşar adım ilerlerken yaktığım paranın 3 mislini yeni malzemelere harcayarak LİKYA yolunu tuttum.
LİKYA ULTRA MARATONU’nda 7 gün boyunca hayatımda ilk kez kocaman bir çantayı taşıyarak, her gün arka arkaya neredeyse hem de dağlık ve kayalık bir bölgede her gün bir maraton koştum. Bu maratonlar her gün beni bir başka boyuta götürdü, yanlış ayakkabı seçtiğim için zaten kabına sığmayan ve paramparça olan ayaklarıma buna rağmen ayak parmaklarımı ısıran arılara, aldırmadan tırnaklarımla vedalaşarak çıktığım yolun sonunda sevgili babamı Gelidonya Feneri’nin arkasında o muhteşem pastoral manzaranın üzerinde bana gülümserken gördüğümde tüm acılarımı unutmuştum. Hayatım başka bir yöne doğru akıyor ve ben akış içinde takip ettiğim yolda bu yöne doğru ilerlerken başka bir insan oluyordum. Belki de acıların insanı olgunlaştırması denen şeydi bu. O muhteşem ve sihirli anları hayatımda belki birkaç kez daha çocukken ve yıldızları seyrederken yaşadığımı sanıyorum.
İşte hayatımın en önemli dönüm noktalarından birinde kendi içsel yolculuğuma çıkmamı sağlayan ve yol gösteren böylesi bir maraton bu sene finansman sıkıntısı nedeniyle iptal edildi.
ULTRA MARATONLAR’ın ülkemde yaygınlaşması demek, ülkemde ağaçların beton uğruna kesilmesine daha çok kişinin karşı çıkması demek, daha çok kişinin doğada yetişen tek bir dala bile huşu ile yaklaşması demek, daha çok kişinin bisiklet yollarını desteklemesi demek, amatör sporun ve sporcuların desteklenmesi, sporcularımızın, olimpiyatlarda söz sahibi olabilmesi demek. Çocuklarımıın daha çok hayattan zevk alması ve çok daha yaşanılası bir ülkede çok daha fazla renk ile yaşaması demek.
LİKYA’ya ve diğer ULTRA MARATONLARA ve amatör sporculara daha çok SPONSOR desteği DAHA GÜZEL BİR ÜLKE İÇİN….
http://www.change.org/tr/kampanyalar/t-c-gençlik-ve-spor-bakanliği-sponsorlara-50-vergi-matrahı-yerine-direk-vergi-indirimi-uygulansın-https-twitter-com-gsb-suatkilic
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s